Upplev den vackra Norrlandskusten på ett helt nytt sätt. Följ med på en alldeles unik kryssning från Stockholm längs Höga Kusten, med spännande utflykter i land.
Föreställ dig en riktig kryssning med spännande resmål, härliga middagar, underhållning, spa-upplevelser, ljusa sommarkvällar, shopping till taxfreepriser och allt det andra som skapar en komplett semesterupplevelse.
Vi gör strandhugg i sjöstaden Härnösand där det finns möjlighet att välja mellan flera utflykter för alla smaker, samtliga ledda av kunniga Höga kustenguider.
Nedan kan ni se rutten:
- Avgång från Stockholm kl 17.00, ankomst till Härnösand kl 09.30
- Avgång från Härnösand kl 15.00. Vi åker på inomskärstur genom världsarvet Höga Kusten, som bl a tar oss förbi:
- Sannasundet, förbi Lungö och Hemsön (ca 15.20)
- Högakustenbron, 1867 meter lång (ca 15.50)
- Storön
- Fyren Högbonden, invigd 1909 (ca 17.00)
- Ulvön, som främst är förknippad med surströmmingstillverkning (ca 17.40)
- Mjältön – Sveriges högsta ö, 236 m ö h
- Skuleskogens nationalpark
- Trysundaön
- Cinderella vänder mot Mariehamn ca kl 19.00
- Ankomst i Mariehamn kl 07.30
- Avgång från Mariehamn kl 08.30, ankomst till Stockholm kl 14.00
-
Bra att veta
Utflykter arrangeras av Viking Line och måste förhandsbokas hos oss på Tobbes Resor senast 14 dagar före avresa 0226-671 30.