Efter en överväldigande succé och helt utsåld premiärsommar återkommer Bygdespelet Höga Kusten sommaren 2025 - Med samma fantastiska ensemble!
I en av Sveriges mest natursköna miljöer, vid Ångermanälvens mynning, bjuder vi på en musikalisk berättelse fylld av kärlek, drömmar och sånger av Tomas Ledin. Föreställningen hyllar människorna och berättelserna från en svunnen tid, när sågverkens män och kvinnor lade grunden för det moderna Sverige. En berättelse om kraften i att dra åt samma håll är viktigare än någonsin i vår tid.
HANDLINGEN Bygdespelet utspelar sig i början av 1900-talet, en tid av slit och uppoffringar. Här möts Jonas, en bortauktionerad pojke, och Svea, dottern till traktens storbonde, i en förbjuden kärlekshistoria. Tillsammans utmanar de tidens klyftor och girighet för att bygga en gemensam framtid. ”Höga kusten är en vacker saga,” säger Tomas Ledin, ”men den föddes ur verkligheten. Min farfar blev bortauktionerad som liten pojk och växte sedan upp till att bli sågare i trakten runt Lövvik, för att senare möta kärleken och gå mot militärens gevärsmynningar i Ådalen 1931.”
PUBLIK- OCH KRITIKERROSAD ENSEMBLE Den hyllade ensemblen gör efterlängtad comeback på Höga Kusten Friluftsteater 2025! På scen ser vi några av Sveriges mest framstående musikalartister och skådespelare Morgan Alling, Sussie Eriksson, Klas Wiljergård, Victor Morell, Nils Reinholtz och Tova Hollender. Tillsammans med lokala stjärnor som Jens W Nilsson, Stina Johansson och Marta Parkman, en stor lokal ensemble samt en liveorkester under ledning av Patrik Grundström, skapar de en föreställning med enastående äkthet och nerv.
Vi startar vår buss i Västerås och hämtar upp våra resenärer efter vägen. På vägen till Sundsvall gör vi stopp för fika/lunch. Mot eftermiddagen ankommer vi vårt hotell som är Clarion Hotel Sundsvall. Mot kvällningen äter vi en gemensam middag på hotellet.
DAG 2: HÄRNÖ GIN & BYGDESPELET HÖGA KUSTEN
Efter frukost är det dags att inta våra platser i bussen och ta oss till Härnö Gin. Här får vi en ginprovning av 5 olika sorters gin. Vi stannar på lämligt ställe för lunch på egen hand innan vi åker till Lövvik och Bygdespelet som börjar kl 14.30. Föreställningen pågår 2,5 inkl paus. Tänk på att välja kläder efter väder då föreställningen är utomhus. Väl tillbaka till hotellet är kvällen fri för egna upptåg.
DAG 3: HEMÅT
Efter en god frukost är det att checka ut och vi åker hemåt igen mot Dalarna och Västmanland. Vi stannar för fika/lunch efter vägen.